Одна з можливих проблем, з якою можна зіткнутися, вставивши карту пам’яті Micro SD у телефон або планшет — Android просто не бачить картку пам’яті або відображає повідомлення про те, що SD-картка не працює (пристрій SD-карта пошкоджено), не підтримується, пошкоджена або виникла проблема із накопичувачем.
У цій інструкції докладно про можливі причини проблеми та про те, як виправити ситуацію, якщо картка пам’яті не працює з вашим пристроєм Android. Примітка: шляхи в налаштуваннях наведені для чистого Android, в деяких фірмових оболонках, наприклад, Samsung, Xiaomi та інших, вони можуть трохи відрізнятися, але знаходяться приблизно там же.
SD карта не працює або Пристрій SD карта пошкоджено
Найчастіший варіант ситуації, що розглядається, при якій ваш пристрій не зовсім «не бачить» карту пам’яті: при підключенні карти пам’яті до Android відображається повідомлення про те, що SD карта не працює і пристрій пошкоджено або не підтримується, причому в залежності від марки і моделі телефону , а також конкретної ситуації з карткою пам’яті повідомлення можуть відрізнятися:
- SD-карта не підтримується або Проблема з накопичувачем (SD-карта) на останніх версіях чистого Android
- Проблема з накопичувачем (Карта пам’яті) або Картка пам’яті, що не підтримується, на телефонах Samsung Galaxy
- SD-карта не працює, пристрій SD-карта пошкоджено на чистому Android попередніх версій
- Можливі інші варіанти повідомлення та сценарію: наприклад, одна картка пам’яті Micro SD може відображатися як дві пошкоджені карти пам’яті.
Після натискання повідомлення пропонується відформатувати картку пам’яті (або налаштувати її як портативний носій або внутрішню пам’ять на Android 6, 7, 8 і 9 Pie докладніше на цю тему – Як використовувати картку пам’яті як внутрішню пам’ять Android ).
Це далеко не завжди говорить про те, що картка пам’яті дійсно пошкоджена, особливо якщо вона працює та використовувалася на комп’ютері чи ноутбуку. У цьому випадку частою причиною такого повідомлення є непідтримувана Android файлова система (наприклад, NTFS) або просто відсутність будь-якої файлової системи, що може вийти при деяких маніпуляціях з карткою пам’яті на комп’ютері.
Як вчинити у цій ситуації? Існують такі варіанти дій.
- Якщо на карті пам’яті присутні важливі дані, перенесіть їх на комп’ютер (використовуючи кард-рідер, до речі, вбудований кард-рідер є майже у всіх 3G/LTE модемах), а потім відформатуйте карту пам’яті у FAT32 або ExFAT на комп’ютері або просто вставте у ваше Android пристрій і відформатуйте як портативний накопичувач або внутрішню пам’ять (різниця описується в інструкції, посилання на яку я давав вище), натиснувши на повідомлення про непідтримувану або пошкоджену SD-картку. Або зайшовши в Установки — Сховище — SD карта або, на Samsung — в Установки — Обслуговування пристрою — Пам’ять — Карта пам’яті SD (може знадобитися відкрити меню цього розділу для форматування, показано на відео нижче).
- Якщо на картці пам’яті відсутні важливі дані, використовуйте засоби Android для форматування: або натисніть на повідомлення про те, що SD карта не працює, або зайдіть в Налаштування — Сховище та USB накопичувачі, у розділі «Знімний накопичувач» натисніть по «SD-карта» з позначкою «Пошкоджено», натисніть «Налаштувати» та виберіть варіант форматування картки пам’яті (пункт «Портативний накопичувач» дозволяє використовувати її не лише на поточному пристрої, а й на комп’ютері). Шлях для смартфонів Samsung був вказаний у попередньому пункті.
Однак, якщо Android телефон або планшет не може відформатувати карту пам’яті і все також не бачить її, то проблема може бути не просто у файловій системі, про що далі.
Примітка: те ж повідомлення про пошкодження SD картки пам’яті або про те, що вона не підтримується без можливості прочитати її і на комп’ютері ви можете отримати у випадку, якщо вона використовувалася як внутрішня пам’ять на іншому пристрої або на поточному, але пристрій було скинуто на заводські налаштування. І тут варіант один — форматування. Детальніше на тему: Чи можна відновити дані з карти пам’яті SD, відформатованої як внутрішня пам’ять Android.
Непідтримувана картка пам’яті
Не всі Android пристрої підтримують будь-які обсяги карт пам’яті, приміром, не найновіші, але топові смартфони Samsung Galaxy підтримували Micro SD до 64 Гб пам’яті, «не топові» і китайські – часто і того менше (32 Гб, іноді – 16). Відповідно, якщо вставити в телефон карту пам’яті на 128 або 256 Гб, він її не побачить або повідомить про те, що вона не підтримується. Серед сучасних телефонів багато хто може працювати з картами пам’яті 128 і 256 Гб, за винятком найдешевших моделей (на яких все ще можна зустріти обмеження в 32 Гб навіть сьогодні).
Якщо ви зіткнулися з тим, що телефон або планшет не визначає картку пам’яті, перевірте його специфікації: спробуйте знайти в Інтернеті, чи підтримується той об’єм та тип картки (Micro SD, SDHC, SDXC) пам’яті, яку ви хочете підключити. Інформація щодо об’єму, що підтримується, для багатьох пристроїв є на офіційних сайтах і Яндекс Маркеті, але іноді доводиться пошукати характеристики і в англомовних джерелах.
Забруднені контакти картки пам’яті або слота для неї
Якщо в роз’єм для картки пам’яті на телефоні або планшеті накопичився пил, а також у разі окислення і забруднення контактів самої карти пам’яті, вона може бути не видно Android пристрою. У цьому випадку можна спробувати почистити контакти на самій карті (наприклад, гумкою, акуратно, поклавши її на плоску тверду поверхню) і, при можливості в телефоні (якщо до контактів є доступ або ви знаєте, як його отримати).
Рідше бувають можливі й серйозніші пошкодження контактів усередині телефону чи, іноді — самої карти пам’яті. У першому випадку телефон не бачитиме жодні карти пам’яті, а не тільки одну, у другому — картка пам’яті не читатиметься на жодному пристрої.
Додаткова інформація
Якщо жоден з описаних вище варіантів не підійшов і Android також не реагує на підключення карти пам’яті і не бачить її, спробуйте наступні варіанти:
- Якщо картка пам’яті при підключенні через кард-рідер до комп’ютера видно на ньому, спробуйте просто відформатувати її у FAT32 або ExFAT у Windows і знову підключити до телефону або планшета.
- Якщо при підключенні до комп’ютера картка пам’яті не видно у провіднику, але відображається в «Керування дисками» (натиснути клавіші Win+R, ввести diskmgmt.msc і натиснути Enter), спробуйте виконати з нею дії з цієї статті: Як видалити розділи на флешці, після цього підключити до Android пристрою.
- Якщо форматування засобами телефону або на комп’ютері не вдається, спробуйте використовувати спеціальну утиліту SD Card Formatter (на комп’ютері) — потенційно вона може побачити та виконати форматування картки пам’яті навіть у тому випадку, коли її не видно. Програма доступна на офіційному сайті https://www.sdcard.org/downloads/formatter/index.html
- У ситуації, коли картка Micro SD не відображається ні на Android ні на комп’ютері (у тому числі в утиліті «Управління дисками»), а проблем з контактами, ви впевнені, ні, з ймовірністю, вона була пошкоджена і її не вийде змусити працювати .
- Існують «підроблені» карти пам’яті, які часто купуються в китайських Інтернет-магазинах, на яких заявлено один обсяг пам’яті і на комп’ютері він і відображається, але фактичний обсяг менше (реалізується це за допомогою прошивки), такі карти пам’яті можуть не працювати на Android.
Сподіваюся, один із способів допоміг вирішити проблему. Якщо ж ні, опишіть у коментарях докладно ситуацію і що вже робилося для виправлення, можливо мені вдасться дати корисну пораду.