Поломка відеокарти ноутбука, що робити якщо на екрані смуги, квадратики, або зображення зникло зовсім?

Ознаки того, що у Вас в ноутбуці несправна відеокарта:

  • ноутбук включається, але материнська плата не стартує, немає ніякого зображення на екрані, не блимає індикатор завантаження з жорсткого диска, завантаження операційної системи не проводиться, на зовнішньому моніторі зображення немає;
  • ноутбук включається, завантаження з жорсткого диска йде (судячи по індикатору), але екран темний, зображення немає, на зовнішньому моніторі зображення є (потрібно відкинути несправність матриці і шлейфу);
  • ноутбук включається, завантажується, але вже до завантаження з’являються спотворення при виведенні на екран – зайві символи, абракадабра і т.д .;
  • білий екран, вертикальні смуги, артефакти зображення, змазані неправильні кольори;
  • підвищена температура відеочіпа;
  • при завантаженні видається специфічний сигнал несправності відеокарти;
  • Windows завантажується в режимі VGA 640 * 480, драйвер відеокарти не встановлюється або не працює належним чином;
  • Windows завантажується нормально, але в 3D іграх дає збої, відбувається мимовільний вихід, зависання, або 3D ігри взагалі не запускаються.

Спробуємо внести ясність в терміни “прогрів”, “Реболло”, “пропайка контактів”, “прожарювання” і т.д. щодо відеочіпів nVidia, ATI Radeon та й інших теж. Стаття не претендує на оригінальність, але спробуємо доступною мовою розповісти що таке BGA і чому марно “пропаювати” і “прожарювати” чіпи в ноутбуках, хоча це в рівній мірі відноситься і до десктопних плат. В інтернеті на різних форумах, а так само на ютубі повно тем і відеороликів де пропонується лагодити плату ноутбука прогрівом відеочіпа (або іншого чіпа на якому є напис nVidia) в результаті цього стали масово потрапляти в ремонт ноутбуки які “умільці” намагалися чинити цими методами. Результати як правило плачевні – в кращому випадку чіп пропрацює недовго, пару тижнів – місяць і здохне остаточно, в гіршому – вбита материнська плата, оскільки всі ці любителі погріти мають дуже туманне уявлення про технології та принципи BGA а так само не мають необхідного обладнання, гріють будівельними фенами не дотримуючись термопрофіль, або вже взагалі дикими саморобними конструкціями сподіваючись на авось – запрацює добре, не запрацює – ну й добре. Підсумок для клієнта сумний, можливо плата відновленню не підлягає, а потрапила б вона в грамотний сервіс була б полагоджена.

BGA

BGA висновки являють собою кульки з припою, нанесені на контактні площадки зі зворотного боку мікросхеми. Мікросхему розташовують на друкованій платі, згідно з маркуванням першого контакту на мікросхемі і на платі. Далі, мікросхему нагрівають за допомогою паяльної станції або інфрачервоного джерела, так що кульки починають плавитися. Поверхневий натяг змушує розплавлений припій зафіксувати мікросхему рівно над тим місцем, де вона повинна перебувати на платі. Поєднання певного припою, температури пайки, флюсу та паяльної маски не дозволяє кулькам повністю деформуватися.

Основним недоліком BGA є те, що виводи не є гнучкими. Наприклад, при тепловому розширенні або вібрації деякі виводи можуть зламатися. Тому BGA не є популярним у військовій техніці або авіабудуванні. Частково цю проблему вирішує залиття мікросхеми спеціальною полімерною речовиною – компаундом. Він скріплює всю поверхню мікросхеми з платою. Одночасно компаунд перешкоджає проникненню вологи під корпус BGA-мікросхеми, що особливо актуально для деякої побутової електроніки (наприклад, стільникових телефонів). Також здійснюється і часткове залиття корпусу, по кутах мікросхеми, для посилення механічної міцності. Від себе додам що не малу частку в руйнуванні пайки BGA дає безсвинцевий припій який в порівнянні з традиційним свинцевим не пластичний при застиганні. Ось ця особливість BGA + безсвинцевий припій і є прічина всіх бід. Відеочіп в процесі роботи може нагрівати до 90 градусів, а при нагріванні ви всі знаєте що матеріал розширюється, те ж саме відбувається з кульками BGA. Постійно розширюючись (при роботі) – стискаючись (після виключення) кульки починають тріскатись, площа контакту з майданчиком зменшується, контакт стає все гірше і врешті-решт остаточно пропадає.

А тепер висновки – Як уже говорилося вище, основна проблема BGA це руйнування кульок і зменшення “плями” контакту з підкладкою. Але – в 99% випадків це відбувається там де кристал припаяний до підкладки, а не там, де сама підкладка з чіпом до материнської плати! Оскільки гріється саме сам кристал і кульки там у багато разів дрібніші. “Відвалюється” саме кристал від підкладки а не сам чіп від плати! (Справедливості заради – дуже рідко зустрічається відрив чіпа саме від плати, але це дуже рідкісний випадок, в основному – через удари і падіння ноутубка) Так чому ж допомагає прогрівання і Реболло? – а він не допомагає. Від нагрівання кульки під кристалом розширюються, пробивають плівку оксиду і контакт відновлюється на час. На який час – це лотерея. Може 1 день, а може і місяць – два. Але підсумок завжди буде один – чіп помре знову.

Щоб відновити чіп потрібно Реболло сам кристал (а не підкладку кристала), а це з огляду на розміри куль скажімо так – не реально. 100% варіант ремонту – це заміна чіпа на новий. Ми розглянули чіп nVidia, але більшість вищесказаного відноситься до багатьох чіпів, в тому числі і ATI Radeon. З АТІ ще цікавіше – сучасні чіпи АТІ дуже погано ставляться до прогріванню фенами, було вже багато випадків коли деякі “сервіси” гріли чіпи АТІ в надії що плата оживе, але вони вбили живі чіпи, а проблема відвічна була в іншому. PS – Сучасні чіпи nVidia і ATI вже не оживають від прогріву. Але любителів прогріти це не зупиняє, гріють всі чіпи поспіль, до міхурів, вбиваючи плату остаточно, і при цьому кажучи клієнтам розумні слова – “пропайка”, “ребоулінг”, але Ви прочитали цю статтю, і сподіваюся зробили правильний висновок!

Отже, коли ми визначилися з причинами і наслідками, пов’язаними з відеочіпом (відкритий), приступаємо до ремонту відеокарти ноутбука.

Ремонт відеокарти ноутбука – пристрій, що забезпечує виведення інформації на дисплей ноутбука, – нерідке явище серед користувачів портативних пристроїв. Якщо після включення ноутбука Ви побачите такі дефекти зображення: смуги, брижі, зависання, спотворення або повна відсутність картинки на екрані, то прийшов час провести діагностику ноутбука.

Існують 4 можливих причини появи вищевказаних явищ: несправність шлейфу, матриці, відеокарти і її пам’яті.

Якщо проблема в шлейфі, який йде на матрицю, то Ви побачите, що дефект зображення змінюється в залежності від кута нахилу кришки ноутбука. Ці ж симптоми можуть проявлятися і при дефекті матриці. В іншому випадку у Вас проблема з відеокартою і її ремонт неминучий.

Коли зображення повністю відсутня, необхідно провести комплекс діагностичних процедур в спеціалізованому сервісному центрі для подальшого ремонту.

Існує 2 типа відеокарт:

  1. Дискретна – у вигляді окремої знімної плати з мікросхемою відеочіпа, яка вбудовується в спеціальний роз’єм ноутбука (зараз зустрічається тільки в рідкісних моделях нових “ігрових ноутбуків” еліт-класу, або ж середнього ігрового сегмента часів 2007-2009 років).
  2. Інтегрована в чіпсет – безпосередньо закріплена в материнській платі ноутбука.

Ремонт другого типу відеокарти є більш складною процедурою, тому що необхідно спочатку повністю розібрати ноутбук, витягти материнську плату, “зняти” з неї чіп, а потім “посадити” на його місце новий, тобто фактично, робота проробляється двічі.

Ознаки несправності відеокарти:

  1. На екрані ноутбука різнокольорові смуги, різного роду спотворення (плями, смуги, квадрати).
  2. Зображення на екрані ділиться на 2, 4, 6, 8, 12 частин.
  3. Колір і елементи робочого столу спотворені.
  4. Повна відсутність зображення, або «заливка» екрану одним кольором
  5. Зображення на екрані “скаче”.
  6. Ноутбук періодично вимикається, “застигає” в одному положенні, і картинка не змінюється.

Причини несправності відеокарти ноутбука:

3 основні:

  1. Перегрів. Через високі температури (великому навантаженні на відео підсистему) і погану вентиляцію ноутбука (скупчення пилу на радіаторі, засмічення вентиляції в корпусі) відбувається порушення контактів.
  2. Пошкодження в пам’яті відеокарти або в ланцюгах живлення процесора. У разі виходу з ладу ланцюгів живлення зображення в ноутбуці зникає повністю. Якщо ж проблема пов’язана з відеопам’яттю, то несправність знайде свій вияв у викривленні, смугах і точках на екрані ноутбука.
  3. Поломка процесора відеосистеми. При цьому ноутбук повністю перестає працювати, і йому необхідний ремонт відеокарти.

Крім цих причин також мають важливе значення такі:

  1. Порушення правил експлуатації ноутбука (робота “на колінах”, тривале перебування ноутбука на предметах м’яких меблів, робота в погано провітрюваних приміщеннях).
  2. Заводський брак чіпа або його збірки / пайки;
  3. Падіння ноутбука або удари (відеокарта може відірватися від материнської плати разом з контактними майданчиками).

Види і способи ремонту відеокарти ноутбука.

  1. У разі, якщо відеокарта робоча і не пошкоджена, а проблема в тому, що деякі з її контактів відпаяні від материнської плати, алгоритм ремонту наступний. Після розбирання ноутбука знімають чіп відеокарти, очищають материнську плату і створюють нові контактні площадки. Після цього встановлюють назад відеокарту на палату і збирають ноутбук. Однак слід зазначити, що дана несправність досить рідкісна, і трапляється в основному через удари, падіння ноутбука, рідше з інших причин. Найчастіше має місце бути другий варіант поломки.
  2. Якщо ж пошкоджена відеокарта, тобто сама структура кристала відеочіпа піддалася деградації, або порушений контакт чіпа з кристалом (НЕ підкладки кристала з материнською платою, а саме контакт чіпа з підкладкою) то необхідна заміна відеокарти (відеочіпа).

Профілактика ремонту відеокарти ноутбука:

  1. Систему охолодження необхідно чистити не рідше ніж раз на рік;
  2. Не допускати появу підвищених навантажень від ігор або обробки відео, утриматися від роботи на дивані, ліжку без охолоджуючої підставки;
  3. По можливості не використовувати «сплячий режим» Windows, т. к. Це може викликати проблеми у ноутбуків з ігровими відеокартами.

Зверніть увагу на те, що заміна відеокарти ноутбука на нову не гарантує 100% результат успішного ремонту, якого вистачить на довго.

Вам також може сподобатися

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *