Сучасні версії Android дозволяють форматувати картку пам’яті SD як внутрішню пам’ять телефону або планшета, чим багато хто користується, коли її недостатньо. Однак не всі розуміють важливий аспект: при цьому до наступного форматування карта пам’яті прив’язується саме до цього пристрою (про те, що це означає – далі в статті).
Одне з найпопулярніших питань в інструкції на тему використання SD карти як внутрішньої пам’яті – питання про відновлення даних з неї, саме його я і намагатимусь висвітлити в цій статті. Якщо вам потрібна коротка відповідь: ні, в більшості сценаріїв відновити дані не вийде (хоча відновлення даних із внутрішньої пам’яті, якщо телефон не був скинутий можливо, див. Монтування внутрішньої пам’яті Android та відновлення даних з неї ).
Що відбувається, коли ви форматуєте картку пам’яті як внутрішній пам’яті
При форматуванні картки пам’яті як внутрішній пам’яті на Android пристроях, вона об’єднується в загальний простір з наявним внутрішнім сховищем (але розмір не «сумується», про що докладніше в інструкції з форматування, згаданої вище), що дозволяє деяким додаткам, які інакше «не вміють» зберігати дані на карті пам’яті, використовувати її.
Одночасно, всі дані з картки пам’яті видаляються, а нове сховище шифрується аналогічно тому, як зашифрована внутрішня пам’ять (за замовчуванням на Android вона шифрується).
Найпомітніший результат цього – ви більше не можете витягти SD картку з вашого телефону, підключити її до комп’ютера (або іншого телефону) та отримати доступ до даних. Ще одна потенційна проблема — низка ситуацій веде до того, що дані на карті пам’яті виявляються недоступними.
Втрата даних з картки пам’яті та можливість їх відновлення
Нагадаю, що все нижческазане стосується тільки SD-карт, відформатованих як внутрішня пам’ять (при форматуванні в якості портативного накопичувача відновлення можливе як на самому телефоні — Відновлення даних на Android , так і на комп’ютері, підключивши карту пам’яті через кард-рідер.
Якщо ви виймете картку пам’яті, відформатовану як внутрішню пам’ять з телефону, в області повідомлень одразу з’явиться попередження “Підключіть MicroSD знову” і зазвичай, якщо це зробити відразу, наслідків не буває.
Але в ситуаціях коли:
- Ви витягли таку SD карту, скинули Android на заводські налаштування і знову вставили її,
- Вийняли карту пам’яті, вставили іншу, попрацювали з нею (правда в цій ситуації робота може і не вийти), а потім повернули початкову,
- Відформатували картку пам’яті як портативний накопичувач, а потім згадали, що на ній були важливі дані,
- Карта пам’яті сама по собі вийшла з ладу
Дані з неї найімовірніше вже не повернути: ні на самому телефоні/планшеті ні на комп’ютері. Більше того, в останньому сценарії сама ОС Android може почати працювати неправильно до скидання заводських налаштувань.
Головна причина неможливості відновлення даних у цій ситуації – шифрування даних на карті пам’яті: при описаних ситуаціях (скидання телефону, заміна карти пам’яті, її переформатування) ключі шифрування скидаються, а без них на ній не ваші фото, відео та інша інформація, а лише випадковий набір байтів.
Можливі й інші ситуації: наприклад, ви використовували картку пам’яті як звичайний накопичувач, а потім відформатували як внутрішню пам’ять – у цьому випадку дані, що спочатку знаходилися на ній, теоретично можна відновити, варто спробувати.
У будь-якому випадку, рекомендую зберігати резервні копії важливих даних з вашого Android пристрою. З огляду на те, що найчастіше йдеться про фотографії та відео, використовуйте хмарні сховища та автоматичну синхронізацію в Google Photo, OneDrive (особливо якщо у вас є передплата на Office — у цьому випадку у вас там цілий 1 Тб місця), Яндекс.Диск та інші, тоді вам не буде страшний не тільки непрацездатність картки пам’яті, але й втрата телефону, що теж не рідкість.